Fact-checking
Fact-checking jako koncept vznikl ve dvacátých letech minulého století, kdy magazín TIME potřeboval ověřovat informace svých zaměstnanců. V roce 1993 vznikl web FactCheck.org, díky kterému se změnila i definice fact-checkingu z obecného ověřování na ověřování politických výroků, debat a článků.
V Česku máme jeho obdobu, a to projekt Demagog.cz. Podle něj „factcheck znamená ověřování pravdivosti faktických vyjádření politiků. Sledujeme pouze ověřitelná tvrzení politiků, tedy ta postavená na faktech v různých podobách, ať už to jsou číselné informace, činy dané osoby (hlasování o zákonech, vyjádření atd.) nebo historické události.” Základními principy fact-checkingu jsou vyrovnanost, relevance a ověřitelnost obsahu. Ověřování faktů neznamená ověřování názorů.[i]
Tip:
Podívejte se na web Demagog.cz.
Zdroje:
[i] SILVERMAN, Craig. Verification and Fact Checking. datajournalism.com, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://datajournalism.com/read/handbook/verification-1/additional-materials/verification-and-fact-checking.
KRÁLOVÁ, Zuzana. Fact-checking volebních debat Donalda Trumpa a Joe Bidena v roce 2020. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, 2021. Citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://is.muni.cz/th/jpe8q/Bakalarska_prace_Zuzana_Kralova_Finalni-verze2.pdf.