Hoax

Hoax označuje falešnou, poplašnou, smyšlenou zprávu. Rozsáhlou databázi hoaxů včetně jejich ověření z nezávislých zdrojů spravuje web Hoax.cz. Mezi známé hoaxy patří třeba hoax o recyklaci prošlého mléka nebo třeba o tom, že zadání PINu pozpátku při výběru z bankomatu v nouzi může zavolat policii.

Jak hoax poznáme?

  • V textu je většinou výzva ke sdílení nebo přeposlání, obecně tedy výzva k šíření mezi co nejvíce lidí.
  • Často neznáme autora a v textu jsou citovány anonymní zdroje.
  • Hoax útočí na naše emoce, často na strach, nenávist, znechucení.
  • Někdy se naopak odvolává i na důvěryhodné zdroje (Policie varuje, Microsoft varuje). Že by ale tyto zdroje skutečně před něčím varovaly, už je obtížné nebo nemožné dohledat.
  • Působí naléhavě a důležitě. Vytváří pocit, že „o něco jde“ právě teď hned.[i]

Tip:

Znáte web hoax.cz?

Zdroje:

[i] DŽUBÁK Josef & Hoax.cz. Čím hoax škodí. hoax.cz, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.hoax.cz/hoax/cim-hoax-skodi.  

KRÁČMAROVÁ, Tereza. Obrovská kočka, popálený pes aneb zvířecí hoaxy. fakescape.cz, publikováno dne 14. 11. 2019, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.fakescape.cz/blog/hoaxy-manipulace-zvirata.

MEDZIHORSKÁ, Eva. Najabsurdnejšie konšpirácie o jedle a nápojoch. fakescape.cz, publikováno dne 18. 11. 2020, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.fakescape.cz/blog/konspiracni-teorie-o-jidle-a-piti-iframe-width-560-height-315-src-https-www-youtube-com-embed-meqp0x6ajge-frameborder-0-allow-accelerometer-autoplay-clipboard-write-encrypted-media-gyroscope-picture-in-picture-allowfullscreen-iframe
§ 357 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník (šíření poplašné zprávy). Dostupné online na: http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-6-paragraf-357.

 

Zpět do obchodu