Manipulace fotkou

Manipulace fotografiemi jsou jedním z nástrojů, jak můžeme zkreslit realitu a vyvolat emotivní reakce. Možností, jak manipulátoři tyto techniky využívají, je několik. Patří mezi ně například:

  • Úprava fotografií: Například vymazání nebo přidání objektu na fotografii, změna barev, detailů.
  • Ořez fotografie: Zkreslení reality pomocí ořezu fotografie, kdy je významná část děje vystřižena a tím je změněno vyznění snímku.
  • Úhel fotografie: Fotografie není nijak upravena, k manipulaci dochází už při focení. Hraním si s perspektivou se mohou například zdát některé objekty na fotografii větší, než reálně jsou.
  • Vytržení z kontextu: Ani zde nedochází k žádné úpravě. Manipulátoři vezmou (starší) fotografii a zasadí ji do smyšleného kontextu. Taková fotografie poté funguje jako „důkazní materiál“, který může dezinformaci přidat na důvěryhodnosti.[i]

Tip:

Vyzkoušejte nástroj TinEye nebo Google obrázky. Návod najdete na našem YouTube kanálu.

Zdroje:

[i] SANTOSHINI, Panda. Types of Image Manipulation. researchgate.net, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.researchgate.net/figure/Types-of-Image-Manipulation_fig1_320703095.

KRÁČMAROVÁ, Tereza. Obrovská kočka, popálený pes aneb zvířecí hoaxy. fakescape.cz, publikováno dne 14. 11. 2019, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.fakescape.cz/blog/hoaxy-manipulace-zvirata.

 

Zpět do obchodu