Propaganda

Propaganda je pojem, se kterým se setkáváme od roku 1622. Tehdy byl spojen s působením katolické církve v boji proti protestantské reformaci. Dnes je čím dál častěji spojován především s propagováním politických idejí. Definice z 30. let 20. století označuje propagandu za záměrnou činnost pro získávání stoupenců.

S propagandou nejvíce operovaly totalitní režimy jako nacismus a komunismus, pro které se jednalo o nezbytnou oporu při ovládnutí společnosti. Současná propaganda se zaměřuje na zpochybňování sdílených hodnot a vlastních názorů. V prostředí internetu a sociálních sítí se snaží vyvolávat pochybnosti.

Působení propagandy je rovněž součástí informačních a vlivových operací 21. století v kyberprostoru. V demokratických zemích, i když zde platí svoboda slova, je tak čím dál intenzivněji monitorována. Úspěšná propaganda totiž může vést k destabilizaci chodu státu.[i]

Vyzkoušejte:

Vytvořte propagandistický plakát. Následně diskutujte, jaké techniky jste použili a proč je jejich použití neetické.

Zdroje:

[i] BITTMAN, Ladislav. Mezinárodní dezinformace: černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce. Praha: Mladá fronta, 2000.

FUCHS, Alfréd. Propaganda v demokracii a v diktaturách. Praha: úvahy a přednášky, 1938.

POMERANTSEV, Peter. Tohle není propaganda: válka proti realitě. Praha: Dokořán, 2020. 

ŘEPA, Tomáš. Banderovci: politické souvislosti, následky zneužití tématu komunistickou propagandou, návaznost na hybridní konflikt v současnosti. Praha: Academia, 2019.

 

Zpět do obchodu